Search

קאסטם-מייד בגישה הוליסטית: מה זה ומה זה לא ?

אתם יודעים שבחדר השינה שלכם צריך להיות ארון בגדים והמעצב שלכם תכנן עבורו נישה בנויה.

כל שנשאר לכם לעשות הוא לגשת לחברת ארונות, להתאים אחד ולרכוש אותו.

נשמע טריוויאלי, לא? העניין הוא, שגם במצבים כאלו אפשר ליפול למלכודת הייצור התעשייתי המודרני – הדבר שכל כך רחוק ממה שאתם באמת רוצים לבית שלכם. במאמר הזה נציג צורת הסכלות שונה על תכנון, ונבין קצת יותר לעומק מה זה באמת אומר קאסטם-מייד הוליסטי.


בהרכבה אישית או קאסטם-מייד הוליסטי?


רוב האנשים ילכו לחנויות הרהיטים ויחפשו ארון שיתאים בדיוק למידות הנישה, הם יוכלו לבחור צבע מתוך רשימת צבעים מצומצת, פרזול (ידיות, צירים וכו') לפי מפרט היצרן ולבחור את הסידור הפנימי במסגרת החלופות שהיצרן מעמיד לרשותם. מספר האופציות שבו הארון הזה יראה הוא מוגבל כיון שהוא מתוכנן ומיוצר באופן מודולרי תעשייתי להפצה המונית והשינוי שניתן לעשות בו הוא מוגבל.

לפעמים הוא יתאים לנישה באופן מושלם (במידה והמתכנן של הפרויקט לקח בחשבון את מידות הסטנדרט הקיימים בשוק) ולרוב הוא לא יתאים בהתאמה מלאה. יוצרו מצבים של רווח מהקיר או מהתקרה, העומק שלו לא יתאים לעומק הנישה ואולי יבלוט ממישור הקיר וכדומה.

כל אלו, יצביעו בדיוק על כך שהארון נרכש מחנות לאחר הבניה ואינו נלקח בחשבון כחלק מהתכנון של הבית.

עיצוב קאסטם-מייד הוליסטי מנסה להימנע מתכנון מאוחר, השלמות, והפרדות של מרכיבי הבנייה השונים. לדוגמה, מתכנן שעובד בגישת הקאסטם-מייד ההוליסטי אינו מפריד את הריהוט ממערך הקירות או מהאדריכלות של המבנה. הוא אינו מפריד את גופי התאורה מהקירות והתקרות, הוא אינו מפריד את שולחן הסלון מחלל המגורים.


ברוב המקרים אנחנו רוכשים ארון בגדים לחדר לאחר שיש לנו קירות או נישה שתכננו עבורו במעוד מועד והגיעה העת למלא אותה.


במקרה של תכנון קאסטם-מייד הוליסטי הראיה לגבי הארון היא עוד מהשלב המוקדם של חלוקת הדירה או הבית. הוא אינו חלק אחר שנבחר בו ונתאים אותו בסוף שלב הבנייה. אנחנו יכולים להתייחס לארון כאל הקיר עצמו ולקיר כאל ארון.


מבלבל? נעשה קצת סדר


תחשבו למשל על ארון שמשמש כקיר או כמחיצה בין 2 חללים ובכך חוסך לנו בפועל מקום ושטח רצפה. ההתייחסות לארון היא בראש ובראשונה התייחסות לקונטקסט שלו, הוא אינו נבדל ממנו הוא חלק ממנו, הם ביחד אחד.

ארון קיר, ארון שירות, ארון בגדים מעוצב, מחיצה, דירת דופלקס
האם ארון יכול להיות קיר? דירת דופלקס בתל אביב

קיר זכוכית ווילון (כן, מי אמר שקיר חדר שינה חייב להיות קיר גבס או בלוק?), שינוי מפלס, רהיט כמו שידת טלוויזיה פתוחה.

כל אלו ועוד הן דוגמאות מצוינות לתכנון קאסטם-מייד שמייצר זהות. כך אנחנו יכולים להרחיב את הטווח של מה שמוכר לנו, צפוי ומובן מאליו ולייצר פתרונות מתוחכמים יותר, מותאמים יותר ונכונים יותר בעבור הפרויקט של בית או דירת החלומות שלכם.


ארון בגדים, ארון שירות, אחסון, דירת דופלקס, עיצוב סלון, עיצוב חדר שינה
ככה זה נראה במציאות: צד אחד ארון שירות הפונה לחלל המגורים, צד שני ארון בגדים בחדר השינה

תחום האקססוריז (אביזרי נוי משלימים, אומנות וטקסטיל), הריהוט והתאורה הם קטגוריות מצוינות בהם עיצוב קאסטם-מייד מתבלט. ביכולתכם לעצב ולתכנן מוצרים או אלמנטים שאינם נמצאים באולמות התצוגה התעשייתיים אלו שרואים אותם בכל דירה או משרד.שולחנות סטנדרט, שולחנות כתיבה, איקאה, מודולרי, משעמם
סביבות עבודה ביתיות או משרדיות נטולות אמרה עיצובית. צילום מסך


אם כך מה תכנון קאסטם מייד הוליסטי מאפשר לנו ?


1. גמישות – לדוגמא; התאמה של רעיונות חדשים למצבים קיימים (התאמה של ארון לצרכים שלי). 2. מקוריות - הארון הזה הוא יחיד מסוגו, רב שימושי ומורכב. 3. התבלטות - הארון הזה שונה בנראות שלו ממה שקיים בשוק, ולא ניתן לרכוש אותו. הוא בעל טאצ' אישי. 4. יוקרתיות - האפשרות להשתמש במגוון חומרים לא שגרתיים למשל עלי זהב מוטבעים בחזית הדלתות (מה שלא מתאפשר ברשתות המקובלות, וכן אם אפשר אז למה לא לחלום עד הסוף). 5. פתרונות אינטליגנטים וחדשניים - קיר יכול לשמש כארון - קיר כמחיצה פונקציונאלית לאחסון. 6. משחרר – מאפשר לנו להימנע מבחירה בטרנדים וגחמות – "לא בא לי ארון דלתות הזזה כמו של אמא".


לסיכום:


כאשר אתם עומדים לפני הפרויקט החשוב שלכם - בניית בית החלומות או שיפוץ דירה מושקעת, בשלבים הראשונים מול המתכנן בו בחרתם, תחשפו ל"גישות העכשוויות" ולטרנדים החמים ביותר היום בתחום העיצוב. תיווצר לכם האשליה שהרהיטים והתכנון מותאמים לכם באופן אישי, וזאת רק בגלל שנותנים לכם אפשרויות בחירה מצומצמות כמו; לבחור צבע או ידית או אולי בכמה מגירות להשתמש.

שלא יעבדו עליכם, זה לא קאסטם-מייד ובטח לא הוליסטי.


טרנד או אופנה, מגניבים ככל שיהיו, סופם להיעלם. הם חיים לפרק זמן מסוים ונמוגים כשמגיע טרנד חדש. חדדו לכם מה חשוב באמת, תדעו שניתן לעשות ולעצב כמעט כל דבר העולה על רוחכם. בחרו איש מקצוע שיוביל אתם ויקצר עבורכם את הזמן והדרך במסע הארוך והמדהים הזה של בניית בית פרטי או עיצוב דירת מגורים מושקעת.


אני קורא לכם לא לפחד, לא להתעצל ולהעז. אני מציע לכם להסתכל פנימה, זהו את הטעם האישי שלכם, בואו במגע עם האופי הייחודי שלכם, עם הצרכים שלכם ותפנטזו. נסו לתת לכל אחד ואחד מהם מקום וביטוי פיזי במרחב בו אתם חיים.

במרחב הפרטי והאישי שלכם, בבית.

אנחנו פה בשביל לעזור לכם לעשות בדיוק את זה.

327 views2 comments

Recent Posts

See All